Tedavi sonrası dişler eski durumuna doğru kayabilir mi?

Ortodontik tedavi sonrası ,çapraşıklığı düzeltilen dişlerde yeniden eski duruma doğru kayma olabilirmi ? Ortodontik tedavi sonrası meydana gelebilecek diğer bir istenmeyen durumda,çapraşıklığın nüksetmesi yani düzeltilen dişlerde eski haline doğru kayma olmasıdır.Anne ve babaların sıklıkla sorduğu bu komplikasyon, tedavinin hemen sonrası,hastanın hekiminin direktiflerini yerine getirmediği zaman meydana gelmektedir.

Dişlerde niçin eski durumuna doğru kayma görülebilmektedir ? Bunun nedeni, dişlerin çene kemigi içerisinde birbirlerine ve çene kemigine elastik yapıya sahip lifler ile bağlı olması ve ortodontik tedavi ile gerilen bu   liflerin  teller   çıkartıldıktan  sonra   dişleri  eski   haline  dogru  hareket  ettirme isteğidir. Çapraşıklığın   geriye  dönüşünü  engellemek  amacıyla , sabit    ortodontik tedavinin bitiminde, çeşitli tiplerde apareyler ile yapilan pekiştirme tedavisi dediğimiz bir tedavi uygulanmaktadir. Sabit ortodontik tedavinin genellikle yarı süresi kadar devam eden pekiştirme işlemi aslında ortodontik tedavinin en önemli safhasıdır.Bu tedavi süresince dişlerin eski durumuna doğru kayması engellenmekte,dişler sabitlenerek pasif duruma gelene kadar hareketi engellenmektedir.

Ortodontik tedavi  esnasında veya sonrasında meydana gelen istenmeyen durumlar, hastaların Ortodontist’lerin tavsiyelerini tam anlamı ile yerine getirmemeleri  sonucunda meydana gelmektedir.Örneğin takıp çıkarılabilen apareyler ile yapılan pekiştirme tedavisi ,hasta apareyini kullanmadığı durumda gerektiği gibi yapılamayacak ,çapraşıklık geriye dönecektir.